وبلاگ ما، مقالات سئو و طراحی سایت

طراحی سایت آفتاب

انواع سبک های طراحی سایت

۰۸.۰۸.۱۳۹۳.

برای طراحی سایت فارغ از نوع کاربری آن که میتواند یک سایت فروشگاهی با امکانات فراوان باشد یا یک وبلاگ ساده صرفا برای انتشار دل نوشته ها، میتوان از روش های متعددی بهره گرفت، هر کدام از این روش ها الزامات، مزایا و معایب خود را دارد و با توجه به انتظاری که از طراحی سایت وجود دارد و امکاناتی که برای آن تعریف شده باید روش و سبک مناسب را انتخاب نمود.

برنامه نویسی و طراحی سایت از پایه:

آن چه که پیشتر با عنوان طراحی سایت شناخته می شد عبارت بود از برنامه نویسی پایه ای و جزء به جزء صفحات و امکانات وبسایت که به صورت کاملا اختصاصی برای مشتری انجام میشد و زمان زیادی را می طلبید، در این روش تمام صفحات دقیقا بر مبنای نیازی که صاحب پروژه مطرح کرده کدنویسی میشوند و کارایی ماژول مورد مطالبه بر اساس نیاز تضمینی خواهد بود چرا که آن ماژول دقیقا برای وظیفه خاصی طراحی شده است و سازگاری کامل با وظیفه خود دارد.  ایراد این سبک طراحی علاوه بر زمان زیاد اجرای پروژه هزینه بسیار بالای آن بود و از همین رو در ذهنیت غالب جامعه آنلاین هنوز هم طراحی سایت کاری پرهزینه تلقی می شود.

مزایای کدنویسی از پایه:

  1. کد نویسی از ابتدا بر اساس نیاز تعریف شده مشتری انجام میشود و سایت طراحی شده سازگاری قطعی با نیاز مشتری خواهد داشت.
  2. طراحی سایت به صورت کاملا اختصاصی انجام میشود و مشتری صاحب یک سایت منحصر به فرد خواهد شد.
  3. از آنجایی که کدنویسی سایت به صورت اختصاصی بوده است اگر هم باگ امنیتی در سایت وجود داشته باشد به صورت عمومی برای هکرها شناخته شده نیست و این مورد میتواند نقطه ای مثبت در امنیت سایت باشد.
  4. طراح سایت دقیقا میداند کدهای نوشته شده چگونه کار میکنند و درآینده میتواند بنا به درخواست مشتری هر تغییری را در آن ایجاد و هر امکانی را بدان اضافه نماید.

معایب کدنویسی از پایه:

  1. مدت زمان لازم برای کدنویسی یک سایت در ساده ترین حالت و برای راه اندازی یک وبسایت کاملا ساده حداقل ۶۰ روز است.
  2. هزینه این طراحی با توجه به زمانی که از طراح میگیرد بسیار بالاست و برای یک سایت جامع و پیشرفته باید هزینه بالایی در نظر گرفت.
  3. اعمال تغییرات در این سایت ها کاملا امکان پذیر است اما با توجه به زمان لازم هزینه ای بالایی دارد.
  4. کدنویسی توسط شخص طراح و با استاندرهای وی صورت می پذیرد و ویرایش کدها توسط دیگران کار آسانی نیست، به عبارت دیگر صاحب سایت همیشه برای اعمال تغییرات نیازمند شخص طراح خواهد بود.

و اما شرکت های طراحی سایت پس از مدتی که رزومه خود را پربار و متنوع دیدند دیگر مانند سابق خود را محتاج صرف زمان زیاد برای اجرای پروژه های زیاد نمیدیدند و سعی میکردند از هسته اصلی طراحی های قبلی خود برای طراحی سایت مشتریان جدید استفاده کنند و با اعمال تغییرات جزئی و ظاهری یک طرح کاملا جدید به دست آورند اما هنوز حاضر نبودند با توجه به کمتر شدن هزینه و زمان طراحی برای خودشان از مشتری نیز هزینه های کمتری دریافت کنند و همین مورد زمینه شکل گیری شرکت های کوچک  و بزرگ طراحی و گاها بدون دانش چندان برنامه نویسی را فراهم کرد.

در حال حاضر منعطف ترین زبان برنامه نویسی PHP می باشد و هسته اکثر وب سایت های قدرتمند موجود با این زبان کدنویسی شده است. پس شرکتی در طراحی سایت موفق تر عمل میکند که متخصص PHP بهتری در اختیار دارد

استفاده از CMS ها و نرم افزارهای آماده:

همانطور که گفته شد پربار شدن رزومه شرکت های قدیمی طراحی سایت از طرفی و شکل گیری شرکت های طراحی فاقد دانش برنامه نویسی از طرف دیگر باعث رواج استفاده از نرم افزارهای آماده برای طراحی سایت شد، نرم افزارهای طراحی در واقع کار همان هسته اولیه طراحی در شرکت های قدیمی طراحی سایت را انجام میدهند و در واقع اکنون تمام شرکت های طراحی سایت از همین نرم افزارهای آماده استفاده میکنند، با این تفاوت که شرکت های معتبر و قدیمی این حوزه از CMS اختصاصی خود برای طراحی سایت های جدید استفاده میکنند و شرکت های تازه کار از CMS های عمومی و رایگان، اما میخواهیم مزایا و معایب هرکدام را ببینیم.

استفاده از CMS های اختصاصی :

اجازه بدهید صادقانه پیش برویم: ما در گروه آفتاب قبلا چندین فروشگاه اینترنتی طراحی کرده ایم که هر کدام از یک نوع سبد خرید استفاده میکرده اند و امکانات مختص خود را دارند و برای آن ها پنل های مدیریت جداگانه طراحی کرده ایم تا مشتریانمان بتوانند به سادگی وبسایت خود را مدیریت کنند، حالا شما به عنوان مشتری جدید از ما میخواهید یک فروشگاه اینترنتی با امکاناتی خاص را به صورت اختصاصی برایتان کدنویسی کنیم و ایده های خود را با ما در میان می گذارید، بعد از ثبت سفارش ما در گروه طراحی متوجه میشویم که ایده شما شباهت های بسیاری به طرح های قبلی ما که به صورت آماده موجود هستند دارد، نتیجه معلوم است، ما یکی از همان طرح های آماده را که شباهت بیشتری به ایده شما دارد انتخاب کرده و پس از اعمال تغییراتی در پوسته، لوگو و ظاهر به شما تحویل خواهیم داد و شما یک سایت با طراحی اختصاصی خواهید داشت. حالا میتوانیم با شما صادق باشیم و به خاطر زمان کمتری که نسبت به طراحی از پایه صرف کرده ایم هزینه ای کمتر از شما دریافت کنیم و میتوانیم به مانند اکثریت عمل کرده و همان هزینه بالایی که از اولین مشتری دریافت کرده ایم را از شما هم دریافت کنیم، شاید به این ترتیب شما نیز حساب بیشتری روی ما باز کنید.

استفاده از CMS های عمومی و مشهور:

در بسیاری موارد و به خصوص در شرکت هایی که دانش برنامه نویسی کمتر است از نرم افزارهای عمومی و مشهور موجود برای مدیریت محتوا و طراحی سایت استفاده می شود، ایننرم افزارها ممکن است پولی و اصطلاحا تجاری باشند اما قالب آنها رایگان و اوپن سورس هستند.

خیلی ها معتقدند سایت هایی که با استفاده از نرم افزارهای رایگان مثل جوملا، دروپال یا وردپرس راه اندازی می شوند سایت های ضعیفی هستند و به خصوص از لحاظ امنیتی اصلا قابل اعتماد نیستند که البته این نظریه مخصوصا در صورتی که طراح بخواهد به صورت خام و بدون بهینه سازی از مثلا وردپرس استفاده کند کاملا درست به نظر می رسد چرا که تمام این نرم افزارها به دلیل کثرا استفاده باگ های شناخته شده ای دارند که در صورت عدم ایمن سازی توسط هکر ها کاملا قابل نفوذ هستند اما مسئله اینجاست اگر طراح دانش برنامه نویسی داشته باشد و با مسائل امنیتی آشنا باشد هیچ تفاوتی نمیکند که طرح را خودش کدنویسی کند و یا از هسته Cms استفاده کند، او حتما مسائل امنیتی را لحاظ کرده و هر نوع باگی را برطرف خواهد کرد پس ما در طراحی سایت آفتاب استفاده از CMS را آن هم به دلیل ضعف امنیت رد نمیکنیم و حتی معتقدیم با استفاده از جوملا یا وردپرس میتوان سایت های بسیار قدرتمندی هم طراحی کرد.

این که طراح شما از نرم افزار اختصاصی خود استفاده کند یا از وردپرس هیچ تفاوتی نمیکند آن چه که هدف این نوشتار است چیزی دیگر است؛ اگر طراح از نرم افزار مدیریت محتوا استفاده میکند یعنی زمان کمتری صرف طراحی سایت مینماید پس باید به همان نسبت هزینه ای کمتر از مشتریانش دریافت کند.

قدرت سایت دقیقا به سطح دانش و قدرت طراح آن بستگی دارد و یک طراح متخصص میتواند تشخیص دهد که بهترین هسته برای هدف طراحی او باید کدنویسی شود یا از قبل موجود هست و نیازی به اطلاف وقت نیست.

برای مدیریت سایت شما به خصوص اگر سایتی داینامیک مدنظرتان باشد حتما نیاز به نرم افزار مدیریت محتوا خواهید داشت و شرکت های مختلف نرم افزارهای مختلفی برای طراحی هایشان آماده کرده اند، حتما قبل از ثبت سفارش طراحی سایت در مورد نرم افزارهای مورد استفاده شرکت ها و رضایت مندی مشتریان قبلی آن شرکت به قدر کافی تحقیق نمایید.

نویسنده: